Jánosháza

Jánosházi Közös Önkormányzati Hivatal

9545 Jánosháza, Batthyány u. 2.
Telefon: +36 95 551-210
Fax: +36 95 551-213
E-mail: hivatal@janoshaza.hu

Városi megemlékezés

Teljesen megtelt a jánosházi művelődési ház nagyterme a március 15-e alkalmából rendezett ünnepségre.
A március 11-én délelőtt 11 órakor megrendezésre került ünnepségen a Batthyány Lajos Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola diákjai és tanárai adtak színvonalas műsort.

_RAI4613 (Medium)

Batthyány Lajos Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola

A megemlékezésen a város szülötte és díszpolgára Dr. Kiss László alkotmánybíró szónokolt és a hagyományokhoz híven itt adták át a település formálásában, felvirágoztatásában elöljáró jánosházi polgároknak is az elismeréseket.

_RAI4421 (Medium)

Dr. Kiss László alkotmánybíró

Ezúttal hárman vehették át a „Jánosházáért”megtisztelő kitüntetést: Dr. Szente Tamás a település és térsége egészségügyében végzett lelkiismeretes munkájáért, id. Végh Rezső és Horváth Józsefné pedig a településen végzett közéleti tevékenységéért. A kitüntetéseket Kiss András polgármester és dr. Balás Endre jegyző adták át.

_RAI4648 (Medium)

Dr. Szente Tamás

_RAI4666 (Medium)

id. Végh Rezső

_RAI4692 (Medium)

Horváth Józsefné

A képviselő testület nyugdíjba vonulása alkalmából tisztelete és nagyrabecsülése jeléül ezen az ünnepen ajándékozta meg Dr. Kiss László alkotmánybírót, aki reményét fejezte ki, hogy a jövőben gyakrabban találkozhat majd kedves települése lakóival.
Az ünnepi műsor végén az egybegyűltek megkoszorúzták Batthyány Lajos emléktábláját az egykori Korona szálló falán és a negyvennyolcas honvéd sírját a temetőben.

Batthyány Lajost 1849 januárjában Pesten elfogták, Olmützben koncepciós perben halálra ítélték.
A kivégzés előtti napokban történt meg az az eset, melynek során Batthyány Lajos neve mellé Jánosháza is belekerült a történelem könyvekbe. Fogvatartói a pesti kivégzésre szállították a néhai miniszterelnököt, és a Korona szállóban Jánosházán éjszakázott a csapat. A jánosháziak, mikor hírét vették annak, hogy Batthyány Lajost itt tartják fogva, kapákkal és kaszákkal felfegyverkezve betörtek a szálloda udvarára, hogy kiszabadítsák. Ekkor Batthyány Lajos fogvatartói gyűrűjében kiállt a tornácra és kérte a jánosháziakat, hogy álljanak el tervüktől, ne hozzanak végpusztulást a településre. Ez volt az egykori miniszterelnök utolsó beszéde. 1849. október 6-án, a második bécsi forradalom évfordulóján a pesti Újépületben kivégezték.
Az esemény emlékét az egykori Korona szálló falán ma emléktábla őrzi.

_RAI4829 (Medium)