Jánosháza

Jánosházi Közös Önkormányzati Hivatal

9545 Jánosháza, Batthyány u. 2.
Telefon: +36 95 551-210
Fax: +36 95 551-213
E-mail: hivatal@janoshaza.hu

Ismét elsők a Batthyányisok

Április 6-ánVas megyében is megkezdődtek az idén ismételten meghirdetett felmenő rendszerű katasztrófavédelmi ifjúsági versenyek helyi fordulói. Elsőként Szombathelyen mérték össze katasztrófavédelmi ismereteiket a diákok.
Április 7-én Jánosházán, a Batthyány Lajos Általános Iskola és AMI sportpályáin folytatódott a verseny, ahol a Sárvári Katasztrófavédelmi Kirendeltség illetékességi területéről hat általános és négy középiskolás csapat mérte össze tudását és ügyességét.
A versenyről Kovács Levente a Sárvári Katasztrófavédelmi Kirendeltség vezetője s egyben a verseny főszervezője elmondta, hogy a Kirendeltségi Ifjúsági Katasztrófavédelmi Versenyt a celldömölki és a sárvári járás körzetébe tartozó általános iskolák felső tagozatos és középiskolás tanulói részére hirdetik meg minden évben.
A ’90-es évek második felétől kezdve már hagyományosan április táján zajlik a felmenő rendszerű megmérettetés, ami kezdődik ezzel a kirendeltségivel, majd következik a megyei és végül az országossal zárul. Jelenleg erre a mai versenyre hat általános iskolás és négy középiskolás korú csapat jelentkezett, akik közül a megyei versenyre kettő jut tovább ifjúsági kategóriában, az általános iskolásokat pedig három csapat képviselheti április 14-én, Sárváron, a Csónakázó-tó környékén rendezett eseményen.
A verseny díjazásáról talán annyit, hogy minden egyes résztvevő kap egy kis ajándékcsomagot, az első három helyezett pedig egy kisebb trófeát is.
A verseny célja az, hogy a diákok egyrészt megtanulják a katasztrófavédelmi ismereteket, másrészt pedig számot is adjanak tudásukról. Ez azt jelenti, hogy van tűzoltási feladat, polgári védelmi feladat, mint emberek mentése és elhelyezése, elméleti teszteket töltenek ki, elsősegély nyújtási ismereteiket is meg kell mutatniuk és kerékpáros ügyességi verseny is zajlik. A verseny lebonyolításában a rendőrség is aktívan közreműködik, a Sárvári Rendőrkapitányság közlekedésrendészeti osztálya a helyszínen van. Tehát mondhatni, hogy tényleg egy szerteágazó, a rendvédelmi feladatokat átölelő csoportról van szó.
– A résztvevő településeket mi alapján választják ki?
A verseny kihirdetése után a települések maguk jelentkeznek, de nyilván sok múlik azon, hogy az adott iskolában milyen az ehhez való hozzáállás.
– Hogy esett a választás az idén Jánosházára?
Általában Sárvárt vagy Celldömölköt szoktuk választani, amelyek nagyobb települések, könnyebben elérhetőek, de úgy gondoltuk, hogy Jánosháza is lehetne a helyszín, mivel erre korábban is volt már példa, a környezet alkalmas a versenyhez és az iskola valamint a város részéről is kaptunk segítséget, hogy a mai rendezvény megvalósulhasson.
– Ki segítette a jánosházi verseny megszervezését?
Ha valakit ki kell emelni, akkor az egyértelműen a Batthyány Lajos Általános Iskola igazgatónője, Csik Józsefné. Ő volt az, aki segített nekünk a hellyel kapcsolatban, s persze az is szerencsés, hogy az egyik hivatásos kollégánk, Fódi Károly főhadnagy úr a Celldömölki Katasztrófavédelemről, helyi lakos. Ő szintén nagyon sokat tudott nekünk segíteni.
A verseny pontozásáról Homlok István a Celldömölki Mentőállomás munkatársa mesélt.
Tíz percen belül kell teljesíteniük a diákoknak, de pontlevonás nem történik. A kivitelezést pontozzuk, úgy a gyakorlati, mint a szóbeli tevékenységet. Minden feladat 10-0 pontot ér, így maximálisan 30 pontot lehet gyűjteni, s igyekszünk értékelni azt, hogy mernek és próbálnak elsősegélyt nyújtani a bajban lévőknek az úton és mindenhol.
Horváthné Stukics Erzsébet a Vöröskereszt Jánosházi Alapszervezetének elnöke az elsősegélynyújtás megtanulásának fontosságáról beszélt.
Örülünk, ha bátor és ügyes gyerekeket látunk, s szeretjük, hogy ha érdeklődnek az elsősegélynyújtás iránt, mert egy életre megtanulják és ki is mernek állni, ha szükség lesz rá. Hasznát veszik az egész életük folyamán. Ha olyan helyzetbe kerülnek, akár baleseteknél, akár saját hozzátartozók esetén tudni fogják mi a teendő. Tudni fogják, hogy a gyors beavatkozás fontos akkor is, ha ez nem a legszakszerűbb, a gyorsaság sokszor életet menthet.

Csik Józsefné iskolaigazgató a szervezés és felkészülés folyamatáról beszélt.
Már évek óta Tullerné Szalai Ildikó és Vágusz Arnold végzik a felkészítést. Mindenképp szeretném megemlíteni Balázsné Németh Margit védőnőt is, aki az elsősegély részben segítette őket, illetve külsős szakemberekre, a tűzoltóság és a mentőszolgálat munkatársaira is számíthattunk.
– Hány csapattal indul a helyszínt adó iskola?
Nyolcadikosokból van egy csapat, akik évek óta versenyeznek, tehát mondhatjuk, hogy ők már rutinosak, hiszen meg is nyerték a járásit és megyei másodikak lettek az előző években. Ugyanakkor próbálunk utánpótlást is nevelni ötödikesekből, reméljük, hogy beletanulnak és „ráéreznek a versenyre”.
Tullerné Szalai Ildikó felkészítő tanárt az elmúlt évek versenyeiről is kérdeztük.
Tizenöt éve dolgozom az iskolában, azóta iskolánk diákjai rendszeresen részt vesznek az Ifjúsági Katasztrófavédelmi Versenyen. Immár 10 éve aktívan veszek részt a felkészítésükben. A korábbi években Dittman Zoltán, az elmúlt négy évben pedig Vágusz Arnold volt segítségemre. Külső segítséget is kaptunk iskolánk védőnőjétől és a helyi önkéntes tűzoltóságtól.

A verseny és a részvételünk célja is az, hogy a fiatalok minél szélesebb köre ismerkedjen meg a katasztrófavédelmi, környezetvédelmi, környezetbiztonsági szemlélettel. Ismerjék meg a katasztrófavédelem egyetemességét, nemzetköziségét, hazai történetét. Legyenek segítői bajbajutott embertársaiknak. A vetélkedőn elméletben és gyakorlatban, illetve játékos formában, az életkori sajátosságoknak megfelelően adhatnak számot ismereteikről, mely alapja az önmentési képesség kialakításának teljes körű értelmezésének.
A siker útja:
2013-ban jutott el kis csapatunk első alkalommal a megyei fordulóig, ahol megmutathatták felkészültségüket. 2013 óta minden évben a területi verseny I. helyezését érik el, tavaly pedig Vas megye 4. legjobban teljesítő csapata volt a jánosházi csapat, akik idén negyedik alkalommal adhatnak számot megszerzett ismereteikről, felkészültségükről.

Bízom benne, hogy a felkészítések és a versenyek alatt szerzett tapasztalatokat a későbbiekben sikeresen tudják majd hasznosítani és sikerült az önkéntesség, a felelősségvállalás iránti szemléletüket oly módon felkelteni, hogy a későbbiekben tudatosan óvják környezetüket és embertársaikat.

Az április 7-én, Jánosházán lezajlott katasztrófavédelmi ifjúsági versenyen ahol a Sárvári Katasztrófavédelmi Kirendeltség illetékességi területéről hat általános és négy középiskolás csapat mérte össze tudását és ügyességét, a következő eredmény született:

Az általános iskolás csapatok közül első helyezést ért el a jánosházi Batthyány Lajos Általános Iskola csapata, második helyen végzett a rábapatyi Arany János Általános Iskola csapata, a harmadik helyet pedig a répcelaki Móra Ferenc Általános Iskola csapata szerezte meg.

Középiskolás korcsoportban első helyen jutott tovább a Tinódi Gimnázium csapata Sárvárról, továbbá szoros versenyben második helyezettként szintén részt vehetnek a megyei fordulón a Szombathelyi Műszaki Szakképzési Centrum Eötvös Loránd Szakképző Iskolája Celldömölk csapatának tanulói.

1. helyezett, megyei versenyre jutott jánosházi csapat tagjai:
Budai Bence
Bugyi László
Czigány Tamás
Falka Bianka
Zsákai Barnabás

A versenyben részt vett jánosházi utánpótlás csapat tagjai:
Haág Ferenc
Kulcsár Benedek
Molnár Dániel
Süle Krisztofer
Szikora Richárd

Gratulálunk a szép eredményhez!

Fotó: JTV