A Magyar Értéktár a magyar nemzeti értékekről
A magyar nemzeti értékek és azokon belül a hungarikumok megőrzendő és egyedülálló értékek. Az összetartozás, az egység és a nemzeti tudat erősítése érdekében nemzetünk értékeit össze kell gyűjteni, dokumentálni, az értékvédelem alapjául szolgáló dokumentációt a szigorú nyilvántartás és kutathatóság szabályai szerint meg kell őrizni, az értékeket pedig ápolni, védelmezni és támogatni kell.
Örökségünket, a magyar kultúra évezredes értékeit, a magyarság szellemi és anyagi alkotásait, ember alkotta és természet adta értékeit átfogó értéktárban kell összesíteni.
Az Országgyűlés kinyilvánítja, hogy a nemzeti értékeket az egyetemes értékek részének tekinti, amely értékek a magyarság múltjának, jelenének és jövőjének dinamikusan fejlődő tárháza, az értékalapú nemzeti összefogás alapja.
A települési önkormányzat Települési Értéktár Bizottságot hozhat létre, amelynek feladatai közé tartozik a településen fellelhető nemzeti értékek azonosításának szervezése, a településen fellelhető nemzeti értékek adatait tartalmazó gyűjtemény létrehozása, valamint azok megyei értéktárba történő megküldése. (hungarikum.hu)
Vas Megyei Értéktár Bizottság
A jogszabályoknak megfelelően a megyei önkormányzat 2013-ban létrehozta a Vas Megyei Értéktár Bizottságot, megválasztotta elnökét és tagjait, elfogadta működési szabályzatát.
Vas Megyei Értéktár Bizottság elnöke: Tausz István megyei képviselő
A testület végzi többek közt a megye területén azonosított települési és tájegységi értéktárak adatainak összesítését, vagyis létrehozza a megyei értéktárat.
Jánosházi Települési Értéktár
Jánosháza Város Önkormányzata 159/2014.(XII.16.) határozatával 2014-ben létrehozta a Jánosházi Települési Értéktár Bizottságot és egyúttal megbízta a bizottság tagjait, hogy a helyi értéktár összeállítását, a Megyei Értéktárhoz történő aktualizálásokat és egyéb jogszabály által meghatározott feladatokat folyamatosan koordinálja.
Jánosháza Települési Értéktár Bizottság
Elnöke:
Bors Géza -magángyűjtő, a Honismereti és Művelődési Egyesület elnöke
Tagjai:
Komondiné Marton Melinda -a Millenium Polgári Egyesület elnöke
Szalai Józsefné
A Jánosháza Települési Értéktár Bizottság számba vette a város értékeit és azok közül a következőket emelte ki, mint települési értékeket:
-Erdődy-Choron várkastély
-Vendel kápolna
-Jánosházi egyleti élet
-Jánosházi Helytörténeti Múzeum és gyűjtemény
-Vásártartás hagyománya Jánosházán
A helyi értékek közül a bizottság felterjesztette a Vas Megyei Értéktár Bizottsághoz az Erdődy-Choron Várkastélyt, mit települési értéket, a Megyei Értéktárba történő felvételre. A Vas Megyei Értéktár Bizottság a felterjesztésnek helyt adott, így 2015. óta a jánosházi Erdődy-Choron Várkastély a Vas Megyei Értéktár része, vas megyei érték.
A vár rövid története Vas Megye Önkormányzata által 2015-ben, Vas Megyei Érték címmel kiadott könyvében:
V. Németh Zsolt vidékfejlesztésért felelős államtitkár, a térség országgyűlési képviselőjének beszéde
Jánosházi Várbéli Vigasságok 2014.
A történelem, a nagybetűs történelem mindenkinek mást jelent. Van akinek, évszámokat, neveket, helyszíneket, levéltári adatokat. Van, aki számára végeláthatatlan érettségi tételeket. Megint másnak szellemi csemegét. Van, aki szerint a történelem az élet tanítómestere, más szerint csak a győztesek által írt mese. De ma itt, a jánosházi várudvarban a történelem színes, hangos, fáklyás, kosztümös, játékos, vigasságos valóság.
Elgondolkodtam, vajon mi lehet az oka, hogy Jánosházán a történelem nem valami porlepte, molyrágta emléket; nem valami könyvtárszagú, kötelező tananyagot jelent, hanem egy mindenki által várva várt márciusi hétvégét. Arra jutottam, minden bizonnyal a vár tehet róla. A vár, ami a legszürkébb hétköznapokon is itt áll, ami a legunalmasabb hétfő reggelek mögé is olyan festői hátteret varázsol, ami a kevésbé szerencséseknek csak egy-egy kirándulás alkalmával, vagy az esküvőjükön jut. Az Erdődy-Choron-várkastély, amit minden jánosházi sajátjaként szeret.
Kovács András Ferenc költőnk írja: Amit jól szeretsz, maradandó lészen. Amit jól szeretsz, való örökséged
Úgy gondolom, jól szeretni természeti, kulturális és épített örökségünket, nemcsak erkölcsi kötelességünk, de mindannyiunk közös érdeke is. Épp ezért a Nemzeti Vidékstratégiában is hangsúlyoztuk a szerepét. A vidéki térségek örökségét képező tárgyak, épületek, szokások, mesterségek emlékek, amelyek helyi, térségi vagy akár nemzeti jelentőségű történeti és kulturális értéket képviselnek. Ugyanakkor eszközök is, amelyekhez olyan fontos tapasztalat- és tudástár kapcsolódik, amelyből a jelenben és a jövőben is tudunk meríteni. Ezenfelül ezek az értékek képezik a vidéki közösségek, az egymást követő nemzedékek, s rajtuk keresztül egész nemzetünk habarcsát, identitásunk hordozóját. Nem utolsó sorban pedig erőforrást is jelentenek, amelyre gazdasági, idegenforgalmi fellendülést alapozhatunk. Épp ezért támogatjuk vidéki épített örökség védelmét, megújítását, bekapcsolását a helyi közösségek életébe és a turizmusba.
Az Erdődy-várkastély mindig is szerves része volt a város közössége életének, és a jánosháziak nemcsak sajátjukként, de láthatóan jól is szeretik a várat. Ennek köszönhető, hogy valóban maradandó értéke a városnak a kastély, s hogy a folyamatos felújításoknak köszönhetően nemhogy veszítene szépségéből, de egyre jobb formában van.
Vár a szótár szerint annyit tesz: védelmi célból emelt erődítmény. Az Erdődy-vár nevéhez méltóan évszázadok óta óvja, amit épp rábíznak, legyen szó az Erdődyek udvaráról, a háborús kórház betegeiről vagy a múzeum emlékeiről. Kívánom, hogy a várbéli vigasságok alkalmával a jó hangulatot és az ünnepi kedvet oltalmazzák a várfalak, hogy azok kitartsanak egészen a szombati esti történelmi felvonulásig, lakomáig, és még tovább is!”
Részlet a vár történetét feldolgozó színdarabokból
Nagyot álmodók, a Jánosházi Amatőr Színtársulat előadása. A színdarabot rendezte: Illés Zsuzsa
Kajetán hazatér, a Jánosházi Amatőr Színtársulat előadása. A színdarabot rendezte: Illés Zsuzsa
Képek a várról:
Felújított tetővel: